Parafia
Start Parafia
Parafia
Wpisany przez Administrator   

Parafia "Wieszowa" pod wezwaniem Trójcy Świętej

PROBOSZCZ: Ks. Henryk Bensz

42-672 Wieszowa ul. Bytomska 169 TEL: (032) 273-75-88 Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

Krótka Historia Obecnego Kościoła
Obecny kościół wybudowano w roku 1896, w miejsce niedużego kościoła barokowego, a jego budowniczym był ks. proboszcz Adalbert Widera. Patronat nad budową objął hrabia Kraft Henckel von Donnersmack z Rept Śląskich, pokrywając 2/3 kosztów budowy kościoła. Kościół św. Trójcy został konsekrowany 18.5.1904r przez księdza biskupa Henryka Marxa. Biskupa pomocniczego wrocławckskiego. Obchód konsekracji obchodzi się w 6-stą niedziele po wielkanocy. (na podstawie dokumerntu z dnia 21.05.1904r - Wrocław.). W czasie ostatniej wojny kościół został znacznie uszkodzony a odrestaurowano go dopiero w 1957 r.
Do parafii należały: do 1907 r. - część Rokitnicy (na zachód od Potoku Rokitnickiego, stanowiącego do 1821 r. granicę między diecezją wrocławską a krakowską), Grzybowice - do 1958 r. oraz Górniki - do 1925 r.
Na zachodnim obrzeżu Wieszowy znajduje się źródełko, które, według legendy, wytrysnęło w czasie, kiedy odpoczywał tam zmierzający na Jasną Górę, św. Jan Sarkander.

Konto parafialne:
PKO S.A oddział w Gliwicach 24 1240 1343 1111 0010 1213 6121


 

Kapłani pochodzący z parafii:
1. Ks. Joachim Mika SVD - 1986
2. Ks. Klaudiusz Kłaczka - 1987
3. O. Roman Mateusz Smolarczyk OFM - 1993

Informacje pochodzą ze strony www.kuria.gliwice.pl


 

W ostatnim okresie wiele zrobiono tak przy kościele jak i w kościele, dzięki ofiarności parafian oraz ich aktywnej pomocy, oraz aktywności naszej Rady Duszpasterskiej, która nie tylko "Radzi" ale i pomaga.
Największą inwestycją był remont dachu kościoła oraz wieży kościelnej, wymieniono łupek, który już się łuszczył na blachę miedzianą.
Wokół zrobiono nowy chodnik, Dokończono wymianę okien w kościele, a niektóre otrzymały drugie zabezpieczające okna. Wprowadzono ogrzewanie kościoła. Stare Probostwo oraz obiekty gospodarcze otrzymały nowe dachy. Na nowym probostwie wymieniono wszystkie okna na plastykowe.

Caritas
Ksiądz Proboszcz Rudolf Halemba, jako przewodniczący Parafialnego Zespołu Caritas od 1990 r., zgromadził wokół idei apostolstwa ludzi świeckich, dla których mottem działania są słowa:aby w serca złamane i smutne po cichu wstąpiła nadzieja.

Dzieci Dzieciom
Ksiądz Proboszcz od początku swojej posługi kapłańskiej w Wieszowie zwracał szczególną uwagę na potrzeby dzieci i młodzieży. Zgodnie z nazwą "Dzieci Dzieciom", to same dzieci pomagają sobie i swoim kolegom z ławy szkolnej. W tym celu, w jedną ze styczniowych niedziel, od pierwszych Mszy Św. Ministranci zbierają kolektę na potrzeby "zielonej szkoły" dla trzecioklasistów, tak, by wszyscy uczniowie, bez względu na zasobność kieszeni rodziców, mogły wyjechać w rejony bardziej czyste, niż rodzimy Śląsk.

Pielgrzymki organizowane w parafi Trójcy Świętej w Wieszowie czyli klub GLOBETROTTERA:
.             Do tradycyjnych miejsc pielgrzymowania należą : Niepokalanów /ostatnio po drodze Ołtarzewo i Seminarium Ojców Pallotynów/, Wambierzyce, Zakopane, Licheń, Wadowice, Kraków, Kalwaria, Ludźmierz, Bardo, Złoty Stok, Paczków, Nysa, Łagiewniki, Rudy Raciborskie a także pielgrzymki zagraniczne.

Parafialny BookCrosing czyli Wędrowanie książek.
Idea polega na bezpłatnym przekazywaniu książek nieznajomym, którzy zechcą ją przeczytać. Ci, po lekturze  powinni książkę uwolnić znowu, powiększając w ten sposób grono czytelników. Książki można zostawiać w różnych miejscach. W naszej wsi sprawdził się punkt w sklepie spożywczym, naprzeciw kościoła. Ks. Proboszcz zasila punkt nowymi pozycjami, dbając, by obok beletrystyki poszły w obieg również książki z przesłaniem - prasa katolicka.

Klub pomocy koleżeńskiej
Powstanie Klubu Pomocy Koleżeńskiej PRACA to włączenie się naszej wiejskiej parafii do głosu Kościoła Katolickiego, zaniepokojonego niekorzystnymi zmianami zachodzącymi w społeczeństwie polskim. Ks. Proboszcz Rudolf Halemba od początku włączył się czynnie w tę akcję, oddając w bezpłatne użytkowanie pomieszczenia salki katechetycznej, wspierając dobrą radą i udzielając pomocy osobom, czy też rodzinom, wymagających natychmiastowej interwencji.

Krąg Biblijny
Od września 2005r. w każdy czwartek odbywają się spotkania w Kręgu Biblijnym dla dorosłych i nadal dla dzieci i młodzieży w piątki po mszy szkolnej. Nowe czasy, nowe wyzwania, na nowo i wciąż odczytywana Księga Ksiąg.

Misje Święte
Jednym z przedsięwzięć są i były misje parafialne, które w czasie pasterzowania Ks. Proboszcza Rudolfa Halemby odbywały się w dn. 19-26 maja 1996r. Ich hasłem było "Ratuj duszę swoją". Ostatnie misje w naszej parafii odbyły się 02.04- 07.04 2006r., które przeprowadzili Ojcowie Pallotyni z Ołtarzowa.

Pozostałe przykościelne kluby i stowarzyszenia wspierane przez księdza proboszcza:
1 Ministrancji http://www.ministranci.wieszowa.pl

2. Marianki

2 . Schola